Ciekawostki

Czy wiesz że?

  • Zgodnie z unijną dyrektywą, żarówki tradycyjne mają być całkowicie wycofane z rynku do 2016 roku i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami kompaktowymi oraz żarówkami halogenowymi. Odejście od tradycyjnych żarówek jest elementem unijnej strategii wzrostu efektywności energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi. Modernizacja źródeł światła w skali Unii Europejskiej pozwoli ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 15 milionów ton rocznie. Decyzję w sprawie wycofania żarówek tradycyjnych z rynku unijnego KE podjęła 8 grudnia 2008 roku. Proces jest podzielony na kilka etapów. W przyszłym roku znikną ze sklepów żarówki 75-watowe, w 2011 roku 60-watowe, zaś 1 września 2012 roku – żarówki 40- i 25 watowe.
  • Jedna bateria, tzw. zegarkowa, zawierająca srebro, może trwale skazić metr sześcienny gleby lub zatruć 400 litrów wody. Bateria AA tzw. paluszek może zanieczyścić 50 tyś. litrów wody.
  • Zgodnie z nową Ustawą o bateriach i akumulatorach każdy sklep który sprzedaje ogniwa galwaniczne, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m2 jest obowiązany do zbierania zużytych baterii w odrębnych pojemnikach.
  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, czyli taki który ma wtyczkę lub działał na baterie należy oddawać do puntów zbierania ZSEiE. Za demontaż lub wrzucenie do śmietnika grozi kara do 5000 zł.
  • Produkcja 1 tony papieru z makulatury pozwala:
    – ograniczyć zużycie energii o około 75%
    – ochronić 17 drzew przed wycięciem
    – zmniejszyć ilość ścieków o 35% i zanieczyszczeń powietrza o 75%.
  • Dzięki recyklingowi jednej szklanej butelki zaoszczędzona energia pozwala zasilić żarówkę 100 W przez 4 h.
  • 99% podmiotów gospodarczych musi spełnić co najmniej jeden wymóg formalny związany z ochroną środowiska.
  • Pojazdy wycofane z eksploatacji muszą być przekazane koncesjonowanej stacji demontażu pojazdów, a więc nie jest dozwolona sprzedaż wraku na złom. Brak dokumentu z autoryzowanej stacji demontażu może uniemożliwić wyrejetrowanie pojazdu i surowe kary.

KONTAKT

+48 531 630 730 - Biuro

+48 698 499 681 - Marcin Szczęsny

biuro@eko-opracowania.pl

ul. Narutowicza 5, lokal 26 88-100 Inowrocław

Dzięki EKO-Opracowania, możecie Państwo spać spokojnie i przestać martwić się o liczne obowiązki dotyczące ochrony środowiska.